Prossecco naše každodenné. Kde sa vzalo a prečo by ste mali poznať odrodu Glera.

blog

Prosecco, obľúbené svetlé penivé víno, má svoje korene v severnom Taliansku. Jeho pôvod sa dá vysledovať do oblasti Veneto a Friuli Venezia Giulia, kde sa na úrodných pahorkoch pestuje hroznová odroda Glera, ktorá je základom Prosecca.

História Prosecca siaha až do čias rímskej ríše, ale jeho moderná forma a popularita sa začala rozvíjať v 20. storočí. Dôležitým medzníkom bolo získanie označenia DOC (Denominazione di Origine Controllata), čo je talianska značka kvality a pôvodu. Toto označenie zaisťuje, že Prosecco pochádza z určených oblastí a je vyrábané podľa stanovených pravidiel.

Najlepšie Prosecco tradične pochádza z oblasti Conegliano-Valdobbiadene, ktorá je známa svojimi strmými vinicami a mikroklímou ideálnou pre pestovanie hrozna Glera. Táto oblasť bola v roku 2019 zaradená na zoznam svetového dedičstva UNESCO, čo je uznanie jej jedinečnosti a historického významu.

Okrem klasifikácie DOC existuje aj DOCG (Denominazione di Origine Controllata e Garantita), ešte vyšší stupeň kvality. Prosecco Superiore DOCG sa vyrába v oblastiach Conegliano-Valdobbiadene a Asolo, kde sú ešte prísnejšie pravidlá pre výrobu a kvalitu.

Typické charakteristiky Prosecca zahŕňajú sviežu a ovocnú chuť s tónmi zeleného jablka, hrušky, melónu a kvetinovej nuansy. Je známe svojou jemnou perlivosťou, ktorá sa dosahuje metódou Charmat, kde prebieha druhé kvasenie vo veľkých tlakových nádobách.

Prosecco si získalo obľubu po celom svete a je obľúbeným nápojom pri mnohých príležitostiach, od slávnostných udalostí až po každodenné spoločenské stretnutia. Jeho popularita je podporená kombináciou kvality, prístupnej ceny a univerzálnosti, čo z neho robí ideálnu voľbu pre široké spektrum spotrebiteľov.